fot. Www.CourtneyCarmody.com/fot. a4gpa

Zanim wybierzesz fotografa..

opublikowano: 5 marca 2014

Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem i każdy chce mieć z niego pamiątkę w postaci fotografii ślubnych. Warto dowiedzieć się, co należy uzgodnić z fotografem, by być zadowolonym z jego pracy.

Marzeniem każdej Młodej Pary jest, aby dzień ślubu przebiegał według ich planu. Żeby to się udało musi być on organizacyjnie zapięty na ostatni guzik.

Przygotowania – fotograf w domu Pani i Pana Młodego

Przeważnie dzień ślubu jest rzetelnie zaplanowany już od samego rana, dlatego narzeczeni najczęściej chcą, aby fotograf towarzyszył im już od samego początku, a więc w Domu Pana Młodego i Pani Młodej. Fotografuje się przygotowania (ubieranie, robienie makijażu itd.), a następnie błogosławieństwo z udziałem rodziców.

fot. PureGritArt.com

Przygotowania /fot. PureGritArt.com/

 

Przejazd – samochód, bryczka, motor

Jeśli macie w planach przejazd do Kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego jakimś ciekawym środkiem transportu (np. bryczką, motocyklem, limuzyną itp.) to warto poinformować o tym fotografa. Wtedy możecie ustalić gdzie i kiedy będzie robił Wam zdjęcia, czy podczas waszego wsiadania pod domem Pani Młodej, czy podczas wysiadania już pod Kościołem / Urzędem. Możecie umówić się również, aby fotograf pojechał z Wami np. bryczką i w czasie jazdy zrobił Wam zdjęcia.

 

Ślub – zdjęcia z kościoła, USC, zdjęcie grupowe

Najważniejszym momentem do fotografowania jest oczywiście ślub. W tym momencie warto wspomnieć o sprawie, o której wiele Par Młodych zapomina, mianowicie o zdjęciu grupowym. Zdjęcie grupowe warto zrobić już pod Kościołem, gdy część gości dostała tylko zawiadomienie o ślubie i nie będzie obecna na przyjęciu weselnym. Jeśli nie ma takich osób, to można ustalić jakiś moment w czasie wesela i zdjęcie grupowe wykonać już na sali. Warto jednak pamiętać, że zdjęcia na otwartej przestrzeni przy dziennym świetle przeważnie są ładniejsze, także jak jest ładna pogoda, to warto z niej skorzystać!

 

Wesele – zadbaj o fotografa!

Ostatnią kwestią jest ustalenie godziny do której fotograf ma być obecny na weselu. Przeważnie jest to godzina 0:30 lub 1:00, czyli zaraz po oczepinach. Pamiętajcie, że jeśli fotograf ma być obecny na weselu to powinniście zapewnić mu miejsce siedzące i posiłki!

 

Na tym kończy się pierwsza część współpracy z fotografem.

 

fot. a4gpa

Sesja zdjęciowa – plener /fot. a4gpa/

Sesja zdjęciowa w plenerze lub studio

Druga część to sesja zdjęciowa w plenerze lub w studio. Większość fotografów nie poleca robienia sesji zdjęciowej w dzień wesela. Co więcej, niektórzy z nich w ogóle się nie zgodzą, aby ją wykonać w tym dniu. Dlaczego tak jest? Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, aby sesję zdjęciową wykonać w inny dzień. W dniu ślubu Para Młoda jest bardzo spięta i nierzadko zmęczona. Na zdjęciach pozowanych nie da się tego ukryć. Ponadto jest duża presja czasu ze względu na gości, którzy zostali sami na sali i czekają na Parę Młodą. Pośpiech i ograniczenie czasowe powodują stres i nie najlepszy efekt końcowy. Druga sprawa to ograniczenie terytorialne. Umawiając się na sesję plenerową w inny dzień, możecie wybrać najbardziej fikuśne miejsce jakie się Wam marzy – góry, jezioro, park itd.. Możecie zabrać nietypowe rekwizyty i szaleć cały dzień. Bez stresu i na luzie! W takich warunkach również fotograf czuje się spokojnie i pracuje się mu lepiej. Ma więcej pomysłów i ciekawe wizje. Ponadto, robiąc zdjęcia w trakcie wesela warto wziąć pod uwagę godzinę, a co za tym idzie oświetlenie. Późnym wieczorem można wykonać zdjęcia tylko w okolicy latarni ulicznych lub w pomieszczeniach. Dobre oświetlenie jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na udane zdjęcia.

 Większość fotografów nie poleca robienia sesji zdjęciowej w dzień wesela. Co więcej, niektórzy z nich w ogóle się nie zgodzą, aby ją wykonać w tym dniu.

Podsumowanie

Podsumowując, są cztery główne „punkty programu”, które warto uwiecznić na zdjęciach:

 

wydarzenie miejsce wykonywania zdjęć
1 przygotowania i błogosławieństwo Dom Pani i Pana Młodego
2 ślub Kościół, Urząd Stanu Cywilnego
3 przyjęcie weselne Sala weselna
4 sesja zdjęciowa Pary Młodej Plener lub studio

 

Dodatkowo warto uwiecznić na zdjęciach nietypowy środek transportu oraz wykonać zdjęcie grupowe.

 

Jednak nie musicie decydować się na fotoreportaż ze wszystkich wymienionych wyżej wydarzeń. Mając do dyspozycji mały budżet możecie np. umówić się z fotografem tylko na sesję zdjęciową plenerową lub tylko na fotoreportaż ze ślubu. Przemyślcie dokładnie na jakich zdjęciach zależy wam najbardziej oraz jaki budżet możecie przeznaczyć na fotografa. Podczas kalkulacji warto pamiętać o kosztach dodatkowych – albumach, foto albumach, dodatkowych odbitkach dla rodziców itd.

Przeanalizujcie na spokojnie te kwestie, aby potem nie żałować podjętej pochopnie decyzji. Z biegiem czasu wspomnienia się zacierają, ale zdjęcia potrafią je na nowo ożywić.

Podziel się tym artykułem

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • LinkedIn
  • Blogger
  • Blip
  • Wykop
  • NK
  • Gadu-Gadu
  • Email

reklama

  Artykuł wpisany do działów: